VYBERÁME: Fotograf a kameraman

old-camera

Určite sa každý z nás pred svadbou obáva toho, či všetko klapne tak ako má a či každý z dodávateľov odvedie skvelú prácu podľa našich predstáv. Najhoršie, čo by sa totiž mohlo stať, by boli negatívne názory hostí po svadbe alebo sklamanie z dodaných fotografií, či svadobného videa. Aby ste predišli prípadným komplikáciám, rozhodli sme sa Vám pravidelne prinášať rady a tipy, ktoré Vám pomôžu pri výbere všetkých dodávateľov pre Váš deň D!

Svadobný fotograf a kameraman sú súčasťou každej svadby od skorého rána, až pokým sa neskončí riadna zábava. Preto výber toho správneho netreba nikdy podceňovať a samozrejme vôbec neodporúčam orientovať sa pri výbere len podľa cenovej ponuky. Vo väčšine prípadov to najlacnejšie neznamená hneď aj to najlepšie! 😉 Áno, možno si poviete: „Na čo budem investovať do niečoho, čo neskôr zrejme zapadne prachom na poličke?“ Verte mi, určite by ste neboli nadšení, ak by Vám po svadbe prišli domov fotografie a video, z ktorých sa Vám postavia vlasy dupkom a práve v tej chvíli by Vám napadla veta: „Prečo sme len nezobrali toho drahšieho?“

Takže pravidlo číslo 1, ktoré odštartuje dnešný článok, znie: NEVYBERÁME LEN PODĽA CENY ALE PODĽA OHLASOV A PORTFÓLIA!

Ujo Google je plný možností, preto si vyhraďte dostatočne veľa času a hľadajte, hľadajte a hľadajte! Ak nájdete niekoho, kto Vám padne do oka, skúste si o ňom zistiť čo najviac informácií. Navštívte fóra, kontaktujte páry, ktoré využili ich služby a pýtajte sa. Dajte na ich rady a odporúčania a zistite, či je vhodný aj pre Vás. Stále platí staré známe heslo „Sto ľudí, sto chutí.“, preto skutočnosť, že oni neboli na 100% spokojní, nemusí hneď znamenať, že Vám daný fotograf alebo kameraman nesadne. Názory každého druhu, či už negatívne alebo pozitívne, Vám len pomôžu priblížiť sa k danému dodávateľovi. To, čo je však pre niekoho nevkusné, nudné, tmavé, príliš farebné, chladné, či neprirodzené, nemusí byť také aj pre Vás! 😉 Nezabudnite na svoje vlastné požiadavky a rovnako aj finančný rozpočet a samozrejme aj na to, že na svadbe nemusí byť všetko úplne perfektné na milión percent. Nedokonalosti nás predsa robia krásnymi!

wedding17f

PRAVIDLO ČÍSLO 2: Vyberajte len overených dodávateľov!

Čo znamená overený dodávateľ? Overený dodávateľ je ten, ktorého meno nenájdete len tak niekde na verejne dostupných fórach odporúčané anonymným človekom. Asi Vám nemusím vysvetľovať, že ten anonymný príspevok môže byť dielom práve toho dodávateľa, ktorý o sebe samozrejme napísal len samé krásne slová a jeho názor je extrémne pozitívny. Rovnako sa do kategórie overený dodávateľ radí ten, ktorý má svoju vlastnú stránku alebo aspoň fan page na Facebooku alebo riadny profil na svadobnom portáli, plný fotografií alebo ukážok videí. Samozrejme nesmie chýbať poriadny a úplný kontakt a samozrejme, čím viac pozitívnych ohlasov od evidentne reálnych osôb, tým lepšie. Na verejných fórach, či portáloch treba byť zvlášť opatrný. Často tam natrafíte na množstvá falošne vytvorených profilov, len za účelom klamlivej reklamy. Zdanlivo skutočné nevesty, za ktorých profilom sa skrýva reálna firma, nás dokážu pekne oklamať. Očierňovanie konkurencie nie je na Slovensku ničím novým, ani výnimočným, no bohužiaľ na to častokrát doplácajú práve páry, ktoré hľadajú dodávateľa pre ich vysnívaný deň.

d18a93c17ef005bb0d6e4a22f66276ed

164356e19c64f8c6e5727ffdc09d728d

PRAVIDLO ČÍSLO 3: Dôveruj ale preveruj!

Ak už nájdete zopár fotografov a kameramanov, ktorí sa Vám zdajú dôveryhodní, našli ste dostatok referencií, no ešte stále si nie ste istí svojim výberom, ponorte sa do hlbšieho skúmania. Prezrite si podrobne ich webovú stránku alebo Facebook, nie len prvé a najnovšie fotografie, či videá alebo len ich špeciálny výber. Do výberu sa dávajú len tie najlepšie a častokrát to môže zákazníka len riadne zaviesť. Množstvo nafotených fotografií a natočených videí a rovnako aj prirodzenosť záberov, kreativita a miesta, na ktorých sa svadby fotili a nakrúcali Vám napovedia veľa. Rovnako aj celkové spracovanie stránky a text. Už som sa stretla so stránkou, ktorá bola zrejme vyrobená doma na kolene behom pár minút a rovnako text bol plný gramatický chýb. Určite sa takáto propagácia dodávateľa nedá nazvať atraktívnou.

V neposlednom rade si treba preveriť samotnú firmu, respektíve agentúru. Na stránke dodávateľa, najčastejšie v kategórii kontakt, si poriadne prezrite, či má dodávateľ zverejnené svoje celé meno, sídlo spoločnosti alebo len názov a číslo. Nič nehovoriaci názov firmy a telefónne číslo, či len obyčajný anonymný kontaktný formulár im na samotnej dôveryhodnosti určite nepridajú.

af3c18943c0de34addbd9f605556bea2

f1b0c642be50e7f92e3a1029cadece57

PRAVIDLO ČÍSLO 4: Kedy mám vlastne začať hľadať?

Táto otázka je indviduálna. Mnohí menej obľúbení dodávatelia, mávajú spravidla voľné termíny v kalendári aj pár mesiacov pred Vašou svadbou. No tí, ktorí sú na našom trhu už dlhšie a o ich služby sa treba doslova pobiť, odporúčajú rezerváciu termínu minimálne rok dopredu!! Stretla som sa s názormi, že 6 mesiacov dopredu je tak akurát a určite ten môj termín obsadený nebude, no ako som sa presvedčila na vlastnej koži, to, že som z vlastnej iniciatívy kontaktovala kameramanov už rok dopredu, bol naozaj dobrý krok. Ako sa hovorí: „Kto neskoro chodí, sám sebe škodí!“ 😉

37051232f998a428b780995d2213f00c

PRAVIDLO ČÍSLO 5: Vezmite si poradcu!

Najlepšie urobíte, ak si dohodnete osobné stretnutie s vybranými dodávateľmi, na ktoré si pozvete príbuzného alebo kamaráta, či kamarátku. Tí Vás poznajú a určite budú schopní Vám poradiť a povedať svoj názor. Ak Vás budú stále trápiť pochybnosti ohľadom vybraného fotografa alebo kameramana, vyžiadajte si napríklad CD alebo DVD so zábermi alebo celé video zo svadby, či pár vytlačených fotografií.

Tu sa stretávame s jedným z najvážnejších problémov na dnešnom trhu. Chválenie sa cudzím perím je choroba mnohých, nie len dodávateľov. Stretneme sa s ním v práci, v rodine, medzi priateľmi. Preto sa Vám môže stať, že zrazu nebude dodávateľ schopný a ochotný Vám to všetko na vyžiadanie poskytnúť. Dôvod? Aby rozbehol svoj biznis, použil cudzie zábery, fotografie, či videá a akýmsi záhadným spôsobom sa ich zabudol opýtať na povolenie. Takáto (ak môžem povedať) krádež, nesie so sebou vážne dôsledky z kategórie autorský zákon. Takže nielen že od takéhoto dodávateľa snúbenci zutekajú ale môže sa stretnúť aj s veľkými komplikáciami pri rozbehnutí svojho podnikania.

PRAVIDLO ČÍSLO 6: Nie je všetko zlato, čo sa blyští!

Nafotíme a natočíme Vám svadbu zadarmo. Poviete si, skvelé, aspoň ušetríme peniaze na svadobnú cestu! Ale opak je pravdou. Pokiaľ nevyhráte súťaž ale kontaktuje Vás sám dodávateľ pofidérnou cestou, znamená to v drvivej väčšine prípradov jediné. Chce na Vás vyskúšať svoje schopnosti a neskôr si Vás pridať do svojho začínajúceho portfólia. 😉

PRAVIDLO ČÍSLO 7: Fotograf radí – Kontaktujte nás správne!

To je síce samozrejmé, že dodávateľa budete kontaktovať či už telefonicky alebo mailom ale dôležitá je jedna vec! Pri kontakte mailovou formou väčšina fotografov a kameramanov radí: Uveďte správny a jasný predmet správy a rovnako svoje celé údaje, ako mená, kontakt na Vás, dátum svadby, miesto konania a približnú predstavu. Nestačí len strohé: Dobrý deň, máte voľný termín na tento deň? Dodávateľ si potom vďaka takémuto mailu môže myslieť, že ide o klasický spam alebo podvrh.

Nezabudnite však, že aj fotografi a kameramani sú len ľudia a popri fotení, natáčaní a nasledovnej úprave materiálu majú svoj súkromný život a zväčša aj zamestnanie, takže odpovede sa nemusíte dočkať hneď do 24 hodín.

79fbe985e9e247d7973743788779fb27

PRAVIDLO ČÍSLO 8: Ach, tie financie!

Svet sa točí okolo peňazí. Nebudeme sa tváriť, že to tak nie je. A rovnako to platí aj pri svadobnom rozpočte. Na vlastnej koži som zažila, že svadba dokáže byť naozaj finančne náročná, aj keď sa Vaša rodina rozhodne prispieť. A pokiaľ si nenecháte finančnú rezervu, môže sa výsledná suma vyšplhať do prekvapivých výšin. Preto si treba už dopredu stanoviť rozpočet a spísať si zoznam, aby ste si určili, koľko ste ochotní minúť na jednotlivé položky.

Fotografie a video nám ostanú navždy. Výzdoba sa rozoberie, sladké koláčiky sa zjedia o pár minút na to, ako sa položia na stoly, šaty vrátite naspäť do salóna. No fotografie a video si uložíte a o pár rokov ich budete ukazovať svojim vnúčatám. Preto určite venujte týmto položkám väčšiu časť Vašich dostupných financií. Ak už aj patríte k zástancom, že video pre Vás nie je potrebné, fotografie sú dokonalým spôsobom, ako zväčniť tie najkrajšie momenty Vášho dňa D! Preto sa nespoliehajte len na fotografie od hostí. Po polnoci už aj tak bude mať väčšina hostí v sebe zopár poldecáčikov a preto Vás ostrosť a kvalita fotografií môžu sklamať a vy budete ľutovať, že ste si neprizvali profesionála. Na stene, či poličke sa určite nebudú dobre vynímať Vaše fotografie s odseknutými časťami tela, či rozmazanou tvárou.

Cena sa pohybuje podľa viacerých faktorov.

a, Kvality a skúseností samotného fotografa a kameramana.
b, Času, počas ktorého budete fotografa a kameramana potrebovať. Či už budú pri Vás počas celého dňa alebo len určitú dobu.
c, Služieb, ktoré Vám poskytnú. Špeciálna potlač DVD, fotokniha, tlač fotografií priamo na mieste svadby.
d, Počtu fotografov a kameramanov a použitej techniky.

368e615a7842fc5a462ddc914113c379

9b83e26b6baddec8ff97977a3f5b3205

Dúfam, že som Vám prostredníctvom prvého článku z kategórie „Svadobný poradca“ pomohla a že sa Vám bude aspoň o trošku ľahšie hľadať ten správny človek, ktorý Vám vytvorí fotografie a video presne podľa Vašich požiadaviek. Už čoskoro sa môžete tešiť na naše ďalšie rady.

Pridaj komentár