Tipy na rozprávkovú svadbu s nízkym rozpočtom

V prípade ak je váš svadobný rozpočet obmedzený, je potrebné stanoviť si priority. Na niektorých položkách viete ušetriť stovky, ale aj tisíce eur. Svadba je nepochybne jeden z najdôležitejších dní v živote každého človeka, ktorý túži po rodine. Je to však aj značne nákladná záležitosť, ktorú si nemôže dovoliť zaplatiť každý z vlastného vrecka. Niekto si na svadbu požičia, niekomu ju zaplatí rodina a niekto vie na nákladoch ušetriť a zvládnuť ju aj sám.

 

Aj keď to mnohí neradi počujú, zrejme najdôležitejšia rada znie: naplánujte si takú svadbu, akú si môžete dovoliť, nie takú akú si (ne)môže dovoliť nevesta následníka trónu. Spravte si realistický svadobný rozpočet a zahrňte doň úplne všetko. Od pozvánok na svadbu až po svadobné výslužky.

 

Rozpočet

 

Šetriť môžete už pri jeho zostavovaní. Určite si priority, teda veci, ktoré sú pre vás dôležité a z ktorých za žiadnu cenu nezľavíte. Dôležité je, aby partneri medzi sebou všetky položky odkomunikovali a určili si jednotlivé priority vo výdavkoch. Nebojte sa investovať do vecí, ktoré sú pre vás dôležité, no dbajte na to, aby sa nestali najväčšou položkou rozpočtu. Buďte pripravení na nepredvídané výdavky. To znamená, že ak náhodou dáte viac peňazí za svadobné šaty, ako ste očakávali, budete musieť skresať iné náklady.

 

Počet hostí

 

Spravte si prehľadný zoznam hostí a na nikoho nezabudnite. Jedlo a pitie tvorí približne 50% z celkového rozpočtu, ale môže to byť pokojne aj viac. Zistite si, koľko vyjde svadobné menu a všetky náklady na stravu pre jedného hosťa. To vám pomôže určiť, koľko ľudí si môžete dovoliť pozvať na svadbu. Napokon viete veľký počet hostí rozdeliť na rodinu a najbliších a vzdialenejších príbuzných, ktorý na svadbu prídu v neskorších hodinách, tým pádom pre nich nie je potrebné počítať základné svadobné menu, ktoré je z pohľadu svadobného jedla veľkou položkou.

 

 

Výslužky

 

Voliteľnou položkou na svadbe sú aj darčeky pre hostí. Ak sa rozhodnete im nedať žiadne, môžete ušetriť na iné veci. Svadba je hlavne o dvoch ľuďoch, nie o veľkorysosti k hosťom, na to je treba myslieť počas celého plánovania.

 

Svadobné oznámenia

 

Ak ste dostatočne kreatívni a nebojíte sa počítača, zvládnete vyrobiť pozvánky, svadobné menu či menovky aj bez pomoci nákladných tlačiarní. Stačí dobrý nápad, šikovné ruky a jedna farebná tlačiareň. Ak je to možné, nebojte sa požičať si niektoré veci. Najmä šperky, dekorácie či svadobné auto. Ušetrí vám to množstvo peňazí.

 

Dátum svadby

 

Svadba len v sobotu? Omyl. Rozmýšľali ste nad tým, že by ste sa vzali napr. v piatok? Je to výhodné hneď z dvoch dôvodov. Máte na výber množstvo voľných termínov a to aj na vychytených reštauráciách alebo kaštieľoch a druhý dôvod je nepochybne aj ten, že v piatky môžete cenu zjednať od 10 do 20% z celkovej sumy, tak prečo to neskúsiť.

 

 

Alkohol

 

Alkohol na svadbu je ideálne vyriešiť vo vlastnej réžii. Zistite si, či si v mieste konania nepýtajú tzv. korkovné alebo poplatok za to, že pijete vlastný alkohol. Ak nie, využite to a zabezpečte si vlastný alkohol, napríklad od známeho.

 

Príprava nevesty

 

Ak je líčenie nevesty príliš nákladné, viete to vyriešiť aj jednoduchšie. Napríklad tak, že s líčením nevesty pomôže dobrá kamarátka.

 

Na niektorých položkách sa však šetriť nevypláca. Hostia si väčšinou nepamätajú, aká bola výzdoba či koľko druhov alkoholu bolo v ponuke. Čo si však zapamätá každý, to je jedlo a zábava. Spoľahnite sa na skúseného dídžeja alebo kapelu, ktorí odhadnú vkus hostí a v prípade potreby rozprúdia viaznucu zábavu.

 

Tak a ukázali sme vám, že je možné kde-tu na svadbu ľahko ušetriť bez toho, aby ste sa museli vzdávať svojich snov. Plánujte, zapisujte a verte, že vás svadba nebude bolieť, keď sa pozriete na svoj účet.